23.jún Svetový deň hádzanej...

23.06.2012 21:05

Dňa 23. júna si pripomíname Svetový deň hádzanej

Tak ako každý rok, tak aj tento rok si pripomíname dňa 23. júna Svetový deň hádzanej. Hádzaná a jej vznik sa datuje na rok 1898 v krajiny hádzanej v Dánsku. Na Slovensku vôbec prvá asociácia tohoto športu vznikla v roku 1948 a dodnes nesie meno Slovenský zväz hádzanej. Prvým majstrovským celkom bol v r. 1956 tím žien Lokomotívu Bratislava a u mužov v ročníku 1968/69 Tatran Prešov.

 

Pár viet o histórií hádzanej vo svete a na Slovensku.

Prvky chytania, hádzania, vedenia lopty obsahovali už v dávnej Číne, antickom Grécku i Ríme, či na Strednom východe pohybové hry s názvami episkyros, efebiké, harpastum alebo fezes.

Súčasná podoba tohto športu sa však vo všeobecnosti odvodzuje z dánskeho håndboldu, ktorý v roku 1898 začal so žiakmi ordruppského gymnázia hrávať učiteľ Holger Louis Nielsen. Hralo sa so siedmimi hráčmi na oboch stranách a už vtedy smel v bránkovisku hrať iba brankár. Už v roku 1904 vznikol v dôsledku masívneho rozšírenia po krajine na Jutskom polostrove prvý hádzanársky zväz na svete, ktorý organizoval i pravidelné súťaže. Hra sa v trošku odlišnej podobe rýchlo preniesla aj do Švédska, kde sa ujala pod označením handboll.

Pre ďalší vývoj hry mali veľký význam tri dátumy. V roku 1928 v Amsterdame vznikla IAHF - Medzinárodná amatérska handbalová federácia, medzi ktorej zakladajúcimi krajinami nechýbalo ani vtedajšie Československo. Na treťom kongrese IAHF v Štokholme v roku 1930 schválili delegáti prvé medzinárodné pravidlá pre hádzanú so siedmimi hráčmi a po II. svetovej vojne v roku 1946 vznikla IHF - Medzinárodná hádzanárska fedrácia fungujúca dodnes. V súčasnosti má IHF 150 členských národných federácií, čím združuje približne 800.000 tímov a viac než 19 miliónov športovcov a športovkýň.

Prvé majstrovstvá sveta sa uskutočnili už v roku 1938 v Berlíne, ženy mali prvý svetový šampionát v Juhoslávii v roku 1957, ktoré sa skončilo triumfom česko-slovenského družstva. Do programu olympijských hier sa mužský turnaj dostal už na OH 1972 v Mníchove, kde strieborné medaily získalo ČSSR, a ženský turnaj už o štyri roky neskôr v Montreale.

Na rozdiel od českých krajín na Slovensku sa konkurenčné formy súčasnej hádzanej - česká "házená" a hádzaná s jedenástimi hráčmi neujali a už v roku 1948 vznikol Slovenský zväz hádzanej. Jej začiatky komplikovali problémy s málo početnou hráčskou základňou a až po vojne sa úspešnou prácou s mládežou postupne darilo zlepšovať i výkonnosť v kategórii dospelých. V prvom ročníku celoštátnej ligy v roku 1950 ešte Slovensko v súťaži mužov nemalo zastúpenie a v súťaži žien boli iba tri bratislavské celky. Prvým majstrovským celkom zo Slovenska sa v roku 1956 stala Lokomotíva Bratislava, medzi mužmi až o dvanásť rokov neskôr Tatran Prešov (1968/69).

Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa na vrcholných fórach predstavila iba ženská reprezentácia, ktorá ešte v spoločnom výbere s Češkami v roku 1993 obsadila na MS deviatu priečku. O rok neskôr na ME 1994 skončili Slovenky dvanáste a rovnakú priečku obsadili i na MS 1995. V pohárovej Európe sa najvýraznejšie presadili hádzanárky SCP Banská Bystrica, ktoré v sezóne 1997/98 postúpili až do finále Pohára EHF a Slovana Duslo Šaľa, ktoré tri ročníky predtým v Pohári víťazov pohárov skončili v semifinále. Historicky prvej účasti svojho zástupcu v hlavnej súťaži Ligy majstrov sa Slovensko dočkalo až v sezóne 2003/04 po postupe mužov MŠK SIRS Považská Bystrica.

autor : www.mhkbytca.sk